Vlkolínec

Výlet za pamiatkou UNESCO

Vlkolínec je jedným zo skvostov Liptova. Od výstupnej stanice lanovky na Maline Brde je vzdialený len niečo cez 45 minút pešou chôdzou (cca 2 km). Nachádza sa v nadmorskej výške 718 m.n.m. V roku 1977 bol vyhlásený za Pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry a roku 1993 bol zapísaný do zoznamu národných kultúrnych pamiatok UNESCO. Pri návšteve Vlkolínca neprehliadnite drevenú zvonicu, rumpáľovú studňu či kostol Navštívenia Panny Márie. Vlkolínec je jedinečný nielen architektúrou, ale aj faktom, že ide o osídlenú drevenú osadu.

Náš tip: ochutnajte tradičné špeciality priamo v reštaurácii Vlkolínec alebo sa na ceste späť osviežte  na Maline v Aprés-ski bare či navštívte reštauráciu hotela Malina.

Výlet na Vlkolínec lanovkou


Zadarmo zaparkujte vedľa nástupnej lanovky v Hrabove a pohodlne sa vyvezte na Malinô Brdo, odkiaľ sa vyberiete po asfaltovej ceste smerom do Hrabova a po 15 minútach odbočíte doprava na Vlkolínske lúky odkiaľ pokračujete po turistickom chodníku. Po 25 minútach sa ocitnete na okraji dedinky s nádherným výhľadom na celý Vlkolínec. Výlet je vhodný aj pre rodiny s deťmi.

  • Trasa: Malinô Brdo – Vlkolínec – Malinô Brdo: 4,8 km
  • Stúpanie 286m. a klesanie 276m.
  • Celkový čas: 2:00 h

 

Výlet na Vlkolínec na bicykli

Ak máte radi horskú cyklistiku, tak výlet na Vlkolínec si môžete užiť aj na bajku.
Vyvezte sa pohodlne lanovkou s bicyklom a spustite sa z Malina Brda, mierne vystúpajte na Vlkolínske lúky a pustite sa dolu do dediny po mierne kamenistom chodníku a lesnom chodníku. Cesta tam zaberie len 12 minút, a cesta späť okolo 25 minút.

Z Vlkolínskych lúk sa môžete vydať aj dobrodružnou trasou po single traily Rozprávkové enduro, ktoré vedie okolo Sidorova a končí v Hrabove pri parkovisku.